Góra

Masaż limfatyczny – na czym polega i na jakie obszary się go stosuje?

Masaż limfatyczny to usuwanie obrzęków limfatycznych.  Nazywany jest inaczej drenażem limfatycznym. Zalecany jest dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia, w przypadku pojawiający się urazów, czy zaburzeń krążenia. Jego celem jest usprawnienie przepływu krwi oraz limfy wobec tego dochodzi do redukcji obrzęków, zmniejszenia występującego bólu oraz pozbycia się uczucia ciężkości nóg bądź ramion. Wykonywany jest na obszarze nóg, ramion, twarzy, czy brzucha. Fizjoterapeuta stosuje powolne ruchy, które nie wywołują wrażeń bólowych. Pobudzają one układ limfatyczny w wyniku czego limfa zalegająca w nich zostaje odprowadzona do węzłów chłonnych. Drenaż limfatyczny, aby były skuteczny musi być przeprowadzany systematycznie, i w seriach. Zaleca się wykonywanie minimum 2 razy w tygodniu. Częstotliwość masażu można większy w przypadku występowania znaczniejszego problemu.

 

Masaż limfatyczny

Masaż limfatyczny przez wiele osób nazywany również drenażem limfatycznym. Jest to metoda fizjoterapeutyczna, której celem jest usunięcie zastojów limfatycznych z obszarów, w których występują zaburzenia krążenia limfatycznego.

Rodzaje drenażu limfatycznego

Drenaż limfatyczny można przeprowadzić dwoma sposobami:

  • manualny drenaż limfatyczny –  fizjoterapeuta wykorzystuje specjalne techniki tylko w kierunku serca, które polegają na prowadzeniu delikatnych, okrężnych ruchów dłoni, w tym samym kierunku co przepływa limfa,
  • drenaż limfatyczny mechaniczny – wykorzystuje się specjalistyczny aparat składający się z mankietów w których dochodzi do naprzemiennego wpuszczania i wypuszczania powietrza w danym czasie.

Szczególnym elementem drenażu limfatycznego jest kierunek wykonywania go przez fizjoterapeutę. Powinien zawsze odbywać się w kierunku serca, zgodnie z przebiegiem naczyń limfatycznych, ze względu na to aby limfa się nie cofała. Pierwszym krokiem masażu limfatycznego jest odblokowanie dużych grup węzłów chłonnych, takich jak węzły szyjne, pachowe, czy też pachwinowe. Następnie przechodzi się do mniejszych węzłów chłonnych, i na końcu do naczyń limfatycznych. W drenażu limfatycznym fizjoterapeuta stosuje się 3 techniki: głaskanie, rozcieranie oraz ugniatanie.

Obszary – gdzie wykonuje się masaż limfatyczny?

Masaż limfatyczny, może być wykonywany w każdym obszarze ciała, gdzie praca naczyń limfatycznych jest zaburzona lub wskutek działań choroby odpływ limfy jest niemożliwy. Dlatego też można wyróżnić:

  • Masaż limfatyczny nóg – drenaż limfatyczny nóg ma przede wszystkim za zadanie zredukować obrzęk i ból łydek. Zabieg polega na ugniataniu kończyn wzdłuż naczyń limfatycznych.
  • Drenaż limfatyczny twarzy – masaż limfatyczny twarzy przede wszystkim oczyszcza skórę z zalegających w niej toksyn, wskutek polepszonego krążenia krwi i limfy. Wykorzystywany jest również w medycynie estetycznej, by zmniejszyć pourazowe obrzęki, zasinienia oraz krwiaki.
  • Masaż limfatyczny rąk – jest to drenaż całej kończyny, a mianowicie: dołów pachowych, stawu ramiennego, ramienia, stawu łokciowego, stawu nadgarstkowego, śródręcza oraz palców. Jest to bardzo ważny masaż dla osób po mastektomii.
  • Masaż limfatyczny brzucha – zalecany jest osobom z nadwagą oraz chcącym pozbyć się cellulitu. Za jego pomocą można zniwelować tzw. obrzęki lipidowe, czyli bolesną tkankę tłuszczową. Ma również właściwości oczyszczające.

Sprawdź naszą ofertę masaży

 

Mgr. Karolina Pacyga, fizjoterapeuta

 

Category:

Odbierz 30,00 zł zniżki na pierwszy zabieg HIFU3D lub kriolipolizę oraz 50% zniżki na pierwszy zabieg endermologii
Subskrypcja do newslettera (menu boczne hamburger Sidearea)


Reset Password