Twój koszyk jest obecnie pusty!
Obszar ust - jak i dlaczego się starzeje?
Encyklopedia starzenia się ciała
- Rozciągnięcie ust na boki, wydłużenie warg.
- Opadnięcie kącika ust.
- Zmarszczki marionetki.
- Opadnięcie styku górnej i dolnej wargi.
- Utrata czerwieni wargowej
- Zmarszczka palacza
Z biegiem lat oczywiście, nasze usta zaczynają się robić coraz cieńsze z tego samego powodu, z którego nasza skóra z czasem staje się wiotka czyli postępującej utracie kolagenu.
Młodzieńcze usta są pełne, ponieważ młoda skóra zawiera nie tylko dużo kolagenu ale i naturalnie występującego kwasu hialuronowego odpowiedzialnego za nawilżenie od wewnątrz, dając tym samym efekt wypełnienie.
W młodym wieku nasze zęby są większe i tym samym pomagają podeprzeć usta i zachować ich jędrność. Kwestia samego uzębienia wpływa również na na to czy rozmówca odgadnie nasz faktyczny wiek.
Patrząc z boku, obszar wokół ust osoby młodej jest charakterystycznie uwypuklony w porównaniu do osoby starszej o parę dekad.
Opadanie kącików ust
Tak jak z wiekiem, skóra traci swoją elastyczność i sprężystość, mięśnie twarzy tracą swoją siłę, co prowadzi do utraty podparcia dla tkanek skórnych w okolicy ust. Zmienia się również struktura kości i samej żuchwy a tkanka tłuszczowa zanika lub zmieni ułożenie powodując zapadnięcia i utratę objętości i wypełnienia.
Zmiany te w zależności od kształtu twarzy prowadzą do opadania tkanek i tworzenia się bruzd, a także do zwiększenia odległości między kącikami ust, co nadaje twarzy smutny wygląd.
Utrata objętości w okolicy ust, jak zostało to już wspomniane powyżej może być również spowodowana spadkiem ilości tkanki tłuszczowej w okolicy policzków i warg.
Również spadkiem produkcji elastyny w skórze, prowadzi do utraty jędrności i sprężystości skóry.
Co zrobić by zredukować objawy związane z opadaniem kącików ust?
Podłoże problemu jest różne w zależności od osoby. Dostępne są różne zabiegi kosmetyczne i medyczne, takie jak wypełniacze, lifting twarzy i mezoterapia czy terapie autologiczne coraz bardziej popularne ze względu na swoje bezpieczeństwo.
Zabiegi mogą pomóc w przywróceniu utraconego podparcia i jędrności skóry, a także poprawić sam kształtu ust a nawet zredukować opadania kącików ust.
Rynienka podnosowa również traci swój pierwotny wygląd. Spłaszcza się i traci swój naturalny kształt i zarys.“Łuk kupidyna”, traci swoją krzywiznę i wyrazistość.
Z wiekiem kontury wokół ust przestają być gładką linią, przybierają kształt falisty (z górami i dolinami) i zanika granica czerwieni wargowej. Usta tracą kolor i kontrast. Granica czerwieni wargowej jest miejscem, w którym czerwień przechodzi w skórę warg.
Pojawiają się tzw. charakterystyczne „zmarszczki palacza”.
Zmarszczka palacza to specyficzny rodzaj zmarszczki, która często pojawia się u osób palących papierosy. Powstaje głównie ze względu na dwa czynniki: nawyk palenia i powtarzające się ruchy warg podczas palenia.
Nawyk palenia: Papierosy zawierają szereg szkodliwych substancji chemicznych, w tym nikotynę. Palenie powoduje skurcze naczyń krwionośnych w skórze, co prowadzi do zmniejszonego dopływu krwi i składników odżywczych do skóry. To powoduje osłabienie i uszkodzenie kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za jędrność i elastyczność skóry. Utrata tych składników prowadzi do powstawania zmarszczek, w tym zmarszczki palacza.
Powtarzające się ruchy warg: Palenie papierosów wiąże się z charakterystycznymi ruchami warg, takimi jak zaciskanie ust przy paleniu, częste ruchy warg podczas wciągania dymu oraz wypuszczanie dymu. Te powtarzające się ruchy mogą prowadzić do powstawania zmarszczek na wargach i wokół ust. Powtarzane skurcze i ruchy powodują utratę elastyczności skóry w tych obszarach, co z kolei sprzyja tworzeniu się zmarszczek.
Zmarszczka palacza najczęściej pojawia się wokół ust, zwłaszcza na górnej wardze, i ma charakterystyczny kształt pionowej linii lub linii wachlarza. Warto podkreślić, że zmarszczka palacza nie występuje tylko u osób palących papierosy. Niektóre ruchy i nawyki, takie jak częste zaciskanie warg, dmuchanie na gorące napoje mogą również przyczyniać się do powstawania podobnych zmarszczek wokół ust.
Linie marionetki
Potencjalne pojawienie się pionowego wgłębienia/zmarszczki przy kącikach ust, tak zwane “linie marionetki”
“Liny marionetki” są jednym z objawów starzenia się twarzy i związane są z utratą objętości tkanek w okolicy policzków i opadaniem tkanek skórnych i mięśniowych w okolicy ust. Aby zredukować te linie, można stosować różne zabiegi z zakresu chirurgi plastycznej ,medycyny regeneracyjnej, estetyczne czy zabiegi kosmetyczne oraz z zakresu fizjoterapii twarzy.
Jak usunąć linie marionetki?
Górna warga wydaje się być bardziej podatna na oznaki starzenia w porównaniu do dolnej wargi, która ma znacznie większą odporność na opadanie.
Proces starzenia się warg jest wynikiem głównie dwóch czynników: starzenia się mięśni i fotostarzenia.
Mięsień okrężny ust jest złożonym mięśniem, który otacza szparę jamy ustnej. W miarę starzenia się, mięśnie się rozluźniają, a usta wydają się „oklapłe”.
Fotostarzenie przyspiesza rozpad kolagenu, co powoduje utratę macierzy komórkowej i zmniejszenie ilości wody zatrzymywanej w tkance.
Utrata tonacji skóry w wargach to raczej problem mikrokrążenia. Ładny, jasno różowy lub czerwony kolor ust młodzieńczych tworzony jest przez naczynia krwionośne. Ponieważ krążenie krwi i naczynia krwionośne przestają działać optymalnie wraz z wiekiem, czerwień wargowa traci jasny ton.
Jak przywrócić czerwień wargową >
By nadać warga utraconą objętość i nawilżenie powszechnie stosuje wypełeniacze na bazie kwasu hialuronowego lub autologiczne jak ATR. Wypełniacze są zabiegiem, który wzmacnia usta, ale stosowanie wypełniaczy do pielęgnacji warg jest o wiele bardziej skomplikowane, niż można by sądzić.
W pierwszej kolejności powinno się zająć strukturami otaczającymi usta.
Jak zregenerować obaszar ust i odmłodzić uśmiech? >