Góra

Masaż tkanek głębokich – jak przebiega procedura?

Masaż tkanek głębokich – jak przebiega procedura?

Masaż tkanek głębokich jest manualną formą terapii fizjoterapeutycznej skupiająca się w obrębie układu mięśniowo – powięziowego. Wykorzystywane techniki, jak i cała koncepcja opiera się na przywróceniu prawidłowego napięcia tkanek (mięśni). Wbrew opiniom jest bezbolesną formą usuwania napięć i dysfunkcji.

 

Masaż tkanek głębokich

Masaż fizjoterapeutyczy opiera się na terapii tkanek głębokich. To skuteczna i dokładnie opracowana koncepcja polegająca na warstwowej pracy z tkankami. Oznacza to, że najpierw pracuje się z strukturami położonymi powierzchniowo, aby uzyskać rozluźnienie i zmniejszenie napięcia, co ułatwi nam później pracę na strukturach położonych głębiej.

W życiu codziennym, gdzie mamy wiele obowiązków, często nie zwracamy uwagi na to jak stoimy, siedzimy, czy dźwigamy różne przedmioty. Nieprawidłowe przyjmowanie postawy przy wykonywaniu czynności sprawia, że dochodzi do mikrourazów w różnych strukturach (ścięgnach, więzadła, mięśniach, powięzi) w wyniku czego następują zaburzenia ukrwienia, odżywienia, pojawiają się zrosty. Wszystko to prowadzi do zaburzeń w ograniczeniu ruchomości, sztywności i dolegliwości bólowych, które występują początkowo od czasu do czasu, a później coraz częściej, i z zwiększoną siłą.

Efekty płynące z wykonania terapii opartej na masażu tkanek głębokich

Celem masażu tkanek głębokich jest przywrócenie prawidłowego napięcia w obrębie tkanek, tym samym zmniejszenie lub nawet niwelowanie przewlekłych dolegliwości bólowych. Masaż oddziałuje również na uzyskanie prawidłowego zakresu ruchu, eliminację pojawiających się sztywności, zwiększenie elastyczności struktur tkankowych, a także poprawie ukrwienia i odżywienia tkanek miękkich (ścięgien, więzadeł, mięśni, powięzi).

Masaż fizjoterapeutyczny charakteryzuje się mocnym ale bezbolesnym naciskiem. Ruchy wykonywane są bardzo powoli i precyzyjnie. Rodzaj, siła, kierunek ruchów dobierany jest indywidualnie w zależności od opracowywanej okolicy ciała. W masażu opartym na pracy z tkankami głębokimi fizjoterapeuta jako narzędzia wykorzystuje: palce, kostki palców, pięść, przedramiona oraz łokcie. Ostatnim elementem charakterystycznym dla tej formy terapii jest stosowanie minimalnej ilości środka poślizgowego lub wcale, gdyż jego nadmierna ilość mogłaby zaburzyć palpację tkanek.

Wskazania do masażu 

Masaż tkanek głębokich jest skierowanych dla osób, które zmagają się z przewlekłymi bólami, bólami wynikającymi ze stresu emocjonalnego, również dla osób, u których występują ograniczenia ruchowe i sztywność. Jest formą działań terapeutycznych skierowanych na leczenie zaburzeń, które pojawiają się w obrębie układu mięśniowo – powięziowego.

Masaż tkanek głębokich jest skuteczną i efektywną formą terapii. Rezultaty jego działania mają efekt długofalowy i zauważalne są już po pierwszej sesji.

Artykuł o masażu

Sprawdź naszą ofertę masażu

 

mgr Karolina Pacyga, fizjoterapeuta

 

Category:

Odbierz 30,00 zł zniżki na pierwszy zabieg HIFU3D lub kriolipolizę oraz 50% zniżki na pierwszy zabieg endermologii
Subskrypcja do newslettera (menu boczne hamburger Sidearea)


Reset Password