Góra

Masaż relaksacyjny technika – jakie są techniki jego wykonywania?

Masaż relaksacyjny technika – jakie są techniki jego wykonywania?

Masaż relaksacyjny to jedna z najbardziej popularnych form relaksu, który koi układ nerwowy i uwalnia ciało od nadmiernych napięć. Techniki stosowane przez fizjoterapeutę są wykonywane precyzje i w wolnym tempie, co oddziałuje na tkanki miękkie (mięśnie, ścięgna, więzadła i powięź). Główną zaletą masażu relaksacyjnego to jego wielokierunkowe działanie. Oznacza to, że wywiera wpływ na trzy strefy tzn. fizyczna, emocjonalna i psychiczna. Praca fizjoterapeuty z tymi trzema strefami pozwala na uzyskanie prawidłowej homeostazy organizmu oraz niwelowanie napięć, pojawiający się sztywności, występujących ograniczeń ruchowych. Ponadto masaż relaksacyjny znakomicie działa na układ nerwowy prowadzą do jego wyciszenia w wyniku czego nasze ciało ulega głębokiej relaksacji i odprężenia.

 

Masaż relaksacyjny – technika

Masaż relaksacyjny jest popularną metodą relaksacji z dostępnych technik manualnych.
W zależności od potrzeb i wskazań wykonywany jest na niemal każdym obszarze naszego ciała. Podczas masażu relaksacyjnego korzysta się z kilkunastu różnych technik: głaskania, rozcierania, ugniatania, wibracji, czy oklepywania. Podczas przeprowadzonego masażu przez fizjoterapeutę nie są odczuwane żadnego dolegliwości bólowe, ruchy poszczególnych technik są wykonywane w wolnym tempie i bardzo spokojnie, mają one działać kojąco na nasz organizm.

 

Korzyści wynikające z masażu relaksacyjnego

Ogromną zaletą masażu relaksacyjnego jest działanie wielopoziomowe. Oznacza to, że działa ona na trzech różnych poziomach. Pierwszy poziom to strefa fizyczna – masaż w tej strefie oddziałuje na zmniejszenie napięć w obrębie mięśni, niweluje uczucie sztywności oraz dolegliwości bólowe. Drugi poziom stanowi płaszczyzna emocjonalna – masaż wpływa na rozluźnienie całego organizmu, dając uczucie odprężenia i uspokojenia. Ostatnią strefą, gdzie działa masaż to strefa psychiczna – poznajemy własny organizm, zwiększamy poczucie własnego ciała oraz jego świadomość.

Masaż relaksacyjny wykonuje się w celu uzyskania odprężenia i rozluźnienia organizmu. Główną ideą owego masażu jest przywrócenie prawidłowej homeostazy organizmu. Poprzez stosowanie odpowiednich technik przez fizjoterapeutę – masaż relaksacyjny wpływa na: wyrównanie ciśnienia krwi, usprawnienie przepływu krwi i limfy, wyciszenie układu nerwowego, wyrównanie pracy układu hormonalnego.

Wskazany jest dla osób, które zmagają się z nadmiernym stresem, zwiększoną pobudliwością układu nerwowego, czy też w przypadku subiektywnych odczuć zmęczenia psychofizycznego.

 

Czy warto powtarzać masaż relaksacyjny ?

Zaleca się wykonywanie masaży relaksacyjnych regularne, gdyż przynosi to długofalowe efekty poprzez: poprawę samopoczucia, normalizację napięcia mięśniowego, zmniejszenie obrzęków, poprawę krążenia krwi oraz limfy, a także masaż taki oddziałuje na kondycję skóry poprzez lepsze jej ukrwienie i dotlenienie. Dodatkowo poprzez odpowiednio wykonany masaż relaksacyjny przez kwalifikowanego fizjoterapeutę wpływa na usuwanie toksyn z organizmu, zwiększając transport zbędnych produktów przemiany materii.

Masaż relaksacyjny cechuje się tym, iż można go wykonywać bez względu na porę dnia. Zawsze jest idealny czas, aby na chwile się zatrzymać i dać naszemu ciało się odprężyć, zrelaksować i nabrać sił.

 

Artykuł o masażu relaksacyjnym 

 

Nasze oferty masaży

 

mgr. Karolina Pacyga, fizjoterapeuta

 

Category:

Odbierz 30,00 zł zniżki na pierwszy zabieg HIFU3D lub kriolipolizę oraz 50% zniżki na pierwszy zabieg endermologii
Subskrypcja do newslettera (menu boczne hamburger Sidearea)


Reset Password