Góra

Masaż segmentarny technika – jaką techniką wykonuje się ten masaż?

Masaż segmentarny technika – jaką techniką wykonuje się ten masaż? 

Masaż segmentarny

Masaż segmentarny to połączenie ze sobą technik masażu klasycznego z odpowiednimi ruchami, chwytami opracowanymi w latach piędziesiątych przez masażyste O.Gläser oraz doc. dr med. W. A. Dalicho. Ten rodzaj masażu opiera się na wzajemnym oddziaływaniu tkanek i narządów wewnętrznych. Tłumacząc to na prosty, zrozumiały język znaczy, że masaż wykonywany przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę na poszczególnych obszarach skóry będzie znacząco wpływała na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Prowadzą do poprawy pracy narządów, zmniejszenia napięć w nich występujących, zwiększenia ukrwienia oraz będzie wpływać na normalizuję ich pracy czynnościowej.  

W masażu segmentarnym oprócz ruchów podstawowych z masażu klasycznego tzn. głaskania, rozcierania, ugniatania, oklepywania, wibracji wyróżnia się jeszcze inne ruchy wykonywane przez fizjoterapeutę między innymi: chwyt: piłowania, śrubowania, międzykolcowy, posuwania oraz chwyt podciągania.  

Główne wskazania do masażu segmentarnego

Masaż ten rekomenduje się w przypadku, kiedy masaż klasyczny nie będzie wystarczający. 

Do wskazań masażu segmentarnego zalicza się: 

  • występujące zaburzenia krążenia,
  • skręcenia, zwichnięcia, złamania,
  • urazy,
  • pojawiające się dolegliwości ze strony narządów wewnętrznych,
  • zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów kręgosłupa oraz obwodowych. 

Masaż segmentowy działa na narządy wewnętrzne poprzez odpowiednią stymulację miejsc na obszarze ciała. Dla przykładu pracując z odcinkiem szyjnym kręgosłupa oddziałuje się na jelito cienkie, serce, czy żołądek. 

Połączenie narządu wraz z określonym obszarem ciała nazywane jest przez specjalistów kręgiem czynnościowym – które oznacza wzajemne łączenie się stref ciała. 

Masaż segmentarny technika | Jak wykonywać masaż segmentarny 

Czas trwania masażu najczęściej wynosi około 30 minut. Ilość sesji zależna jest od zmian powstałych w tkankach. Zakończenie wykonywania masażów przyjmuje się w momencie braku występowania objawów. Przerwa pomiędzy kolejnymi masażami powinna wynosi 2 dni. Najczęściej seria składa się z 10 – 20 masaży. 

Podczas masażu segmentarnego nie stosuje się żadnych substancji poślizgowych, ponieważ zaburzają one palpację skóry.

Masaż segmentarny rozpoczyna się od kręgosłupa, następnie grzbiet, obręcz barkowa, kark, szyja i głowa. W dalszej kolejności fizjoterapeuta wykonuje ruchu na klatce piersiowej, powłokach brzusznych, a na samym końcu przechodzi do miednicy, pośladków oraz do kończyn górnych i dolnych. 

 

mgr Karolina Pacyga

Sprawdź naszą ofertę masaży

Artykuł o masażu segmentarnym

Category:

Odbierz 30,00 zł zniżki na pierwszy zabieg HIFU3D lub kriolipolizę oraz 50% zniżki na pierwszy zabieg endermologii
Subskrypcja do newslettera (menu boczne hamburger Sidearea)


Reset Password