Góra

Masaż klasyczny technika – jaką techniką wykonuje się masaż klasyczny?

Masaż klasyczny technika

Masaż klasyczny jest najpopularniejszą formą masażu, który charakteryzuje się obszernym polem działania. Ta forma masażu jest wykorzystywana przez specjalistów z zakresu fizjoterapii w celach leczniczych – tzn. w ortopedii, neurologii w celu wzmocnienia tkanek mięśni oraz pobudzenia układu ruchu. Pomimo tego masaż klasyczny jest również wykorzystywany w gabinetach medycyny estetycznej aby rozluźnić ciało, zmniejszyć napięcie pojawiające się w tkance mięśniowej. 

Masaż klasyczny można wykonywać na dwa sposoby. Pierwszy całościowy to znaczy, że fizjoterapeuta swoimi ruchami obejmuje obszar od stóp aż po kark. W przypadku, kiedy skupia się tylko na danej partii ciała mówimy o sposobie częściowym. 

Drogocenne działanie masażu klasycznego 

Prawidłowe przeprowadzenie technik masażu przez fizjoterepeutę wpływa na rozładowanie stresu, zmniejszenie napięcia, polepszenie nastroju. Korzystanie oddziałuje na skórę poprawiając jej napięcie, ukrwienie, dotlenienie. Działa na układ limfatyczny i krwionośny, powodując lepszy transport krwi, limfy, tlenu, substancji odżywczych. Masaż klasyczny wywiera pozytywne działanie na naszą psychikę, gdyż wspomaga wydzielanie ważnego hormonu – serotoninę, która między innymi wpływa na nasz nastrój. 

Masaż klasyczny dla kogo? Jak często wykonywać?

Masażowi klasycznemu może się poddać każda osoba, jednakże czas, natężenie i częstotliwość spotkań jest uzależniona od płci, wieku, obszaru oraz stanu napięcia mięśni. W przypadku kiedy obszar masowej części ciała jest stosunkowo mały wówczas czas masażu również jest krótszy. Najczęściej masaż klasyczny wykonuje się codziennie lub dwa razy w tygodniu w seriach od 10 do 20 spotkań. 

Masaż klasyczny technika | etapy jego wykonania

Etap I – Głaskanie 

Zawsze masaż powinien rozpocząć się i zakończyć głaskaniem. Na początku masażu technika to wykonywana jest energicznie w celu pobudzenia i przygotowania skóry, mięśni, więzadeł do dalszych etapów. Dochodzi do wzrostu temperatury tkanek i poprawy ukrwienia. 

Etap II – Rozcieranie 

Rozcieranie stanowi precyzyjniejszą technikę, którą wykonuje się na całe ciało. Jednakże, więcej uwagi przy tej technice skupia się w obrębie bolesnych mięśni, dokuczliwych punktów. Rozcieranie zwiększa elastyczność tkanek, wpływa na rozluźnienie mięśni. 

Etap III – Ugniatanie 

To główna i najdłużej trwająca technika w masażu klasycznym. Pobudza znacząco krążenie krwi, limfy, produktów przemiany materii. Wpływa na regenerację zmęczonych mięśni. Wykonywana poprzecznie silne stymuluje mięśnie, natomiast przeprowadzona podłużnie działa rozluźniająco. 

Etap IV – Oklepywanie/Wibracja

Działaniem oklepywania jest silne pobudzenie i przekrwienie mięśni. Lekkie oklepywanie zmniejsza napięcie mięśni, średnie i silne oklepywanie powoduje wzrost napięcia mięśni i pobudzenie układu nerwowego. Wibracja jest delikatniejszą techniką, która również oddziałuje na układ nerwowy, krążenia i mięśniowy. 

Etap V – Głaskanie 

W końcowym etapie masażu ruchy głaskania są prowadzone powoli i delikatnie w celu wyciszenia organizmu. 

 

mgr Karolina Pacyga

Sprawdź naszą ofertę na masaż

Ciekawy artykuł o masażu klasycznym

Category:

Odbierz 30,00 zł zniżki na pierwszy zabieg HIFU3D lub kriolipolizę oraz 50% zniżki na pierwszy zabieg endermologii
Subskrypcja do newslettera (menu boczne hamburger Sidearea)


Reset Password