Twój koszyk jest obecnie pusty!
Blizny potrądzikowe a peelingi – jak działają peelingi na blizny?
Blizny potrądzikowe a peelingi
Blizna to zmiana skórna która powstaje na skutek uszkodzenia skóry właściwej i zastąpieniem ubytku tkanką łączną włóknistą.
Blizny mogą być przerostowe (bliznowce), gdy ilość tkanki łącznej jest większa niż ilość tkanki zniszczonej urazem, albo zanikowe.
Proces powstawania blizny przebiega w 4 fazach:
Czy blizny można usunąć peelingiem?
Peeling chemiczny to jest jedna z metod w kosmetologii, polegająca na naniesieniu na skórę odpowiedniej substancji chemicznej. Peeling chemiczny przenika w głąb skóry. Prowadzi do złuszczenia zewnętrznych warstw naskórka oraz pobudza przebudowę elastyny i kolagenu.
Substancje stosowane podczas nakładania peelingu chemicznego to najczęściej: kwasy owocowe, glikolowy oraz trójchlorooctowy. Stopień poprawy wyglądu skóry po terapii kwasami zależy od rodzaju i głębokości blizn. Najlepsze efekty osiąga się w przypadku płytkich blizn.
Peelingi mechaniczne to mikrodermabrazja i dermabrazja. To są metody polegające na usuwaniu naskórka w celu pobudzenia skóry do regeneracji.
Mikrodermabrazja działa powierzchownie złuszcza tylko zewnętrzne warstwy naskórka. Podczas procedury mikro kryształy uderzają w skórę z dużą prędkością. Za pomocą mikrodermabrazji przyspiesza się odbudowa naskórka, zwiększa się przepływ krwi w skórze właściwej oraz produkcja włókien kolagenowych i elastynowych.
Dermabrazja usuwa całkowicie naskórek, aż do poziomu warstwy brodawkowatej skóry właściwej, co prowadzi do wytwarzania nowych białek strukturalnych oraz do uruchomienia procesów odnowy naskórka.
Mikrodermabrazja wymaga krótszego okresu rekonwalescencji w przeciwieństwie do dermabrazji. Jednak jest mniej efektywna w przypadku głębszych blizn.
Peelingi chemiczne dobrze się sprawdzają w usuwaniu blizn potrądzikowych, które drażniąc skórę stymulują intensywne procesy regeneracyjne oraz produkcję kolagenu i elastyny.
Wskazania do peelingów chemicznych:
Wskazania do peelingów mechanicznych: