Przebarwienia – czym są ?
Przebarwnienia skóry to widoczenie plamki, które mogą być różnej wielkość oraz koloru od bardzo ciemnych aż do jasnych. Przebarwienia powstają w skutek zaburzeń pigmentacji, czyli nadmiernej produkcji natralnego barwnik skóry – melaniny. Zmiany pigmentacyjne najczęściej występują w postaci piegów, bądź plam.
Z przebarwieniami można walczyć na dwa sposoby. Pierwszy poprzez domową pielęgnację, a drugi sposób to działanie procedurami w gabinetach medycyny estetycznej, które na pewno znacznie silniej rozjaśniają zmiany hiperpigmentacyjne.
Skąd biorą się przebarwienia?
Najczęstszą przyczyną wystąpienia przebarwień jest działanie promieniowania UV. Powstanie przebarwień, opalenizny jest reakcją obronną organizmu na szkodliwe działanie promieniowania UV. Dochodzi do nadprodukcji melaniny, która odkłada się w naskórku i skórze właściwej, aby chronić głębsze warstwy skóry przed szkodliwym dzialanie promienowania ultrafiletowym (UV).
Oczywiście promieniowanie nie jest jedyną przyczyną powstawania zmian pigmentacyjnych. Można wyróżnić również inne:
- Terapie hormonalne, antykoncepcja hormonalna, ciąża.
- Niektóre choroby – niedoczynność tarczycy, niedoczynność nadnerczy.
- Długotrwałe przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych, psychotropowych, kardiologicznych, NLPZ.
- Spożywanie ziół fotouczulających (dziurawiec, rumianek, czy skrzyp polny).
Rodzaje przebarwień
- Melasma (inaczej ostuda) przypadłość najczęściej ograniczająca się do skóry twarzy i szyi. Jej cechą charakterystyczną jest to, że pewien obszar skóry jest ciemniejszy w porównaniu do innego. Przebarwienie to jest nieregularne. Najczęściej ten rodzaj przebarwień występuje u kobiet. Spowodowane są przyjmowaniem antykoncepcji doustnej, chorobami autoimmunologicznymi, czy lekami, ziołami światłouczulającymi.
- Piegi – mają postać małych, jasnobrązowych plamek, które najczęściej pojawiają się na skórach jasnych. Ich występowanie związane jest z genetycznym uwarunkowaniem szybszego tempa syntezy melaniny przez melanocyty.
- Plamy soczewicowate – czyli starcze plamy lub plamy słoneczne, które mogą występować na całym ciele. Plamy starcze powstają na skutek starzenia się skóry. Natomiast plamy soczewicowate słoneczne powstające na skutek ekspozycji na promieniowanie UV. Jak odróżnić piegi od plam soczewicowatych? Plamy nie ciemnieją na słońcu, w przeciwieństwie do piegów.
- Przebarwienia pozapalne – powstają na skutek procesów zapalnych, które mogą być wywołane czynnikami wewnętrznymi (trądzik pospolity, łuszczyca) lub zewnętrznymi (oparzenia skóry, ukąszenie owadów). Przebarwienia pozapalne występuje w postaci plamek na obszarze skóry, gdzie wcześniej występował stan zapalny.
Idealnym rozwiązaniem na przebarwienia jest mezoterapia witaminą c >
Wnikliwy artykuł na temat przebarwień >